وبلاگ تخصصی علوم پزشکی
وبلاگ تخصصی علوم پزشکی
نوشته شده در تاريخ پنج شنبه 21 ارديبهشت 1391برچسب:, توسط عماد |

این روزها مراجعه به استخرهای عمومی بیشتر می‌شود و این لزوم توجه به بهداشت فردی و وضعیت استخرها را بیشتر می‌كند. استخرهای شنا محل مناسبی برای رشد و در نتیجه انتقال بیماری‌های عفونی و پوستی هستند. اهمیت بهداشت آب استخرهای شنا در رابطه با كیفیت میكروبی و شیمیایی آن است. استخرها به علت اینكه در مدت‌زمان محدود به طور همزمان مورد استفاده تعداد زیادی از افراد قرار می‌گیرند همیشه با مسایل و خطرات بهداشتی همراه هستند.

چنانچه منبع تامین‌كننده آب آنها كاملا سالم هم باشد، ورود حتی مقادیر جزیی باكتری‌های بیماری‌زا توسط شناگران احتمال بروز عفونت را به همراه دارد. از بین بیماری‌های منتقله از طریق شنا می‌توان به تب تیفوییدی، اسهال، عفونت‌چشمی لیپتوسپیروزیس، كرم‌های حلقوی، عفونت‌های پوستی، بیماری خارش شناگران، عفونت سینوس‌ها، عفونت گوش و گلو اشاره كرد.

استخرهای عمومی و جاهایی كه از آب به طور مشترك استفاده می‌شود به راحتی می‌توانند بعضی بیماری‌ها را انتقال دهند. آب محیط مناسبی برای انتقال و رشد موجودات ذره‌بینی بیماری‌زایی است كه عامل بیماری‌هایی از قبیل تب تیفوییدی، اسهال آمیبی و باسیلی، هپاتیت، تبخال، ورم ملتحمه چشم، زردزخم و... است

عوامل عفونت‌های ذیل در استخری با مراقبت ضعیف ممكن است وجود داشته باشد.

- عفونت‌های ویروسی و قارچی، مثل عارضه خارش پای شناگران كه یك بیماری قارچی پوست است.

- عفونت چشم، گوش، گلو و بینی

- عفونت‌های بخش فوقانی دستگاه تنفس

- عفونت‌های روده‌ای

آب استخرهای شنا نه‌تنها دریافت‌كننده مواد دفعی بدن نظیر موكوس بینی، بزاق، دهان و عرق است، بلكه اگر رفتن به دستشویی و عمل دوش گرفتن با آب‌گرم و صابون‌زدن در جایگاه ویژه در محوطه استخر و قبل از ورود به آب صورت نگیرد، آثار مواد دفعی مدفوعی، ادرار و پوست مرده و آلودگی‌های محل كار یا خیابان كه روی پوست بدن نشسته‌اند، همچنین مایع‌های دستشویی و بدن، روغن‌ها، كرم‌ها و دیگر آلاینده‌ها نیز به آب وارد می‌شوند و بهداشت آب و سلامت شناگران را به مخاطره خواهند انداخت.

به‌علاوه، استخرهای غیرسرپوشیده از گرد و خاك ناشی از وزش طوفان‌ها، گرده‌های گل گیاهان و دیگر آلودگی‌های هوا در امان نیستند و همه این موارد، بر ضرورت توجه ویژه به عملیات صافی، گندزدایی و راهبرد مناسب و استفاده از توالت و بهره‌گیری از دوش آب‌گرم و صابون قبل از ورود به آب استخر، تاكید دارند.

از خوردن، آشامیدن و جویدن آدامس در هنگام شنا باید جدا خودداری كرد زیرا ممكن است حتی سبب خفگی در شخص شناگر شود، به‌خصوص خانم‌ها چون عادت به جویدن آدامس دارند ممكن است آن را فراموش كرده و هنگام شنا دچار خطر شوند.

در مورد بزرگسالان هم در صورتی كه مبتلا به اسهال‌اند باید تا بهبودی كامل از رفتن به استخر خودداری كنند زیرا انواع اسهال‌ها مانند اسهال میكروبی، ویروسی و انگلی از راه آب قابل انتقال می‌یابد. همچنین مبتلایان به‌زردی از نوع هپاتیت A تا بهبودی كامل باید از شنا در استخر خودداری كنند زیرا ویروس آن از راه آب قابل سرایت به دیگران است. خوردن آب استخر به علت آلودگی میكروبی و شیمیایی چه عمدی باشد و چه سهوی، خطرناك است و باید از آن پرهیز كرد.

پریدن آب در گلو و به عبارت دیگر وارد شدن آب در مجاری هوا و سرفه كردن خطرناك بوده و باید هرچه زودتر شخص خود را به كناره استخر برساند و تا قبل از طبیعی شدن وضع از شنا كردن خودداری كند.

شست‌وشوی موها بعد از شنا اگر بدون توجه به نكات بهداشتی صورت گیرد سبب صدمه و آزار بیشتر موها می‌شود. گرما و آفتاب شدید هم موجب صدمه و خشكی بیشتر موها می‌شود. در فصل شنا بهتر است موها را ساده و كوتاه سلمانی كرد به‌طوری كه منظم‌كردن مكرر آن احتیاج به دستكاری زیاد نداشته باشد. بهتر است از رنگ، فر و صاف كردن مو به‌خصوص در فصل شنا خودداری كرد یا آن را توسط افراد باتجربه انجام داد تا موجب صدمه اضافی به پوست و موی سر نشود. رعایت بهداشت دقیق و كامل در استخرها ضروری است وگرنه ممكن است بیماری‌های دیگری مانند شپش سر، گال و غیره از این طریق به افراد منتقل شود. به منظور پیشگیری از انتشار آلودگی‌های مختلف میكروبی، انگلی و قارچی از طریق آب استخرها رعایت مواد زیر ضروری است:

نكات مهم برای شناگران:

- قبل از ورود به استخر بدن خود را با یك شوینده مناسب شست‌وشو دهید.

- هنگام شناكردن خلط گلوی خود را وارد آب استخر نكنید.

- اگر بیماری پوستی از قبیل بیماری‌های قارچی قابل سرایت دارید به هیچ عنوان به استخر عمومی مراجعه نكنید.

- بعد از دوش گرفتن و قبل از ورود به محوطه استخر، حتما باید از حوضچه ضدعفونی عبور كنید.

- از خوردن و آشامیدن در استخر شنا بپرهیزید.

- در صوت ابتلا به سرماخوردگی یا هر نوع بیماری عفونی یا پوستی واگیردار باید از ورود به استخر تا رسیدن به سلامتی كامل خودداری كنید.

- هر شناگر باید از وسایل شنای اختصاصی و تمیز خود استفاده كند.


نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه: